Możesz uniknąć oszustw, szukając oczywistych sygnałów wskazujących, że strona jest fałszywa lub e-mail zawiera phishing. Poniższe sygnały mogą oznaczać, że strona jest fałszywa:
  • Nieprawidłowy lub dziwny URL: Adres w przeglądarce pokazuje nieznaną stronę, której nigdy wcześniej nie widziałeś. Jeśli próbujesz zalogować się na stronę, z której często korzystasz, ale coś wygląda inaczej, dobrze sprawdź URL i przejdź do rzeczywistego adresu strony, zamiast klikać łącze. (link)
  • Prośby o dane bankowe: Uważaj na strony i e-maile proszące o podanie poufnych informacji, takich jak numer PESEL czy dane bankowe. Prawdziwy bank lub poważna firma nie poprosi Cię o dane rachunku bankowego lub numery PIN karty w e-mailu.
  • Niezabezpieczona strona: Bezpieczne strony szyfrują informacje i pomagają zabezpieczyć dane Twoich płatności. Aby dowiedzieć się, czy dana strona stosuje szyfrowanie, szukaj kłódki w oknie przeglądarki. Po kliknięciu symbolu kłódki zobaczysz, że strona otrzymała certyfikat bezpieczeństwa, który dowodzi wiarygodności strony. Sprawdź również, czy adres strony zaczyna się jako https:// zamiast http://.
  • Literówki lub błędy gramatyczne: Fałszywe strony oraz wiadomości z phishingiem często zawierają liczne literówki i błędy gramatyczne. Ich autorzy nie są profesjonalistami sprawdzającymi pisane teksty, jakich zatrudniają poważne firmy.
  • Obrazy o niskiej rozdzielczości: Osoby próbujące ukraść Twoje dane nie mają czasu, aby stworzyć idealną stronę. Robią to bardzo szybko, korzystając z obrazów i zdjęć o niskiej rozdzielczości. Zwróć uwagę na obrazki.